Wyspa Tabarca – najpopularniejsza jednodniowa wycieczka z Alicante

Kamil Skwarski

Wycieczka na małą wyspę o nazwie Tabarca jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu, z pięknymi plażami, czystym morzem i ciekawą historią.

Tabarca jest najmniejszą zamieszkałą wyspą w Hiszpanii, w 2021 roku mieszkało tam 56 osób. Choć ruch turystyczny utrzymuje wyspę przy życiu, to napływ wrzeszczących turystów na tę wyspę wciąż nie jest masowy. Na wyspie nie można jeździć samochodem, nie ma też dużych hoteli, a na wyspie jest tylko kilka małych pensjonatów.

Malownicza wyspa

Na Tabarce wciąż można znaleźć samotne zakątki i zatoki, a podczas spacerów odpocząć nawet w szczycie sezonu, kiedy na wyspę przypływa nawet do 3000 osób dziennie. Tabarca jest wyspą około 1800 metrów długości i 400 metrów szerokości. Większość wyspy jest niezamieszkana, a miasto składa się tylko z kilku uliczek i placów.

Z portu w kilka minut można dotrzeć do centrum wyspy, gdzie wznosi się wieża obronna San José, kwadratowa bryła o trzech kondygnacjach, za pomocą której mieszkańcy bronili się w przeszłości przed piratami.

Ze względu na tracenie znaczenia militarnego wyspy i spadek liczby ludności, a także specjalne plany ochronne, miasto ma niewiele nowych budynków i wygląda podobnie jak w XVIII wieku.

Idąc od wieży kilkaset metrów w przeciwnym kierunku, dochodzi się do wschodniej, niezamieszkanej części wyspy. Znajdują się tutaj ruiny fortu, latarnia morska i cmentarz genueńskich rodzin rybackich. Tutaj spacerujemy przez bezdrzewną równinę, ale ze wspaniałymi agawami czy opuncjami. Pamiętaj że jesteś w rezerwacie, w którym znajdują się liczne lęgowiska chronionych ptaków.

Plaże i zatoki

Wyspa jest pełna malowniczych zakątków, a jej plaża została uznana przez magazyn National Geographic za jedną z 25 najpiękniejszych plaż w Hiszpanii.

A jeśli nie główna plaża, tylko kamieniste zatoczki? W pierwszej kolejności Cueva del Llop Marí (jaskinia lwa morskiego). Znajduje się na południowym zboczu wyspy, pod murami. Według popularnej legendy jest to schronienie strasznego potwora morskiego, o gładkim i oślizgłym ciele oraz paszczy uzbrojonej w zęby różnej wielkości i kształtu, za którym tabarquinos gonią nocą.

Historia – skąd na wyspie piraci i Włosi?

Wybrzeża wyspy były w przeszłości schronieniem dla berberyjskich piratów przybyłych z Algieru, którzy wielokrotnie napadali Alicante. W XVIII wieku Karol III nakazał odbicie wyspy z rąk piratów, a następnie fortyfikację i budowę miasta. Mury otaczające jego miejskie jądro zostały uznane za miejsce historyczno-artystyczne i zasób o znaczeniu kulturowym.

W odbiciu i osiedlaniu nowego miasta główny udział mieli odkupieni niewolnicy pochodzenia liguryjskiego, którzy byli przetrzymywani w tunezyjskim mieście Tabarka. Zatem po zbudowaniu nowego miasta zamieszkało w nim blisko 300 osób, w tym kilka rodzin rybaków z Genui, jak Buzo, Capriata, czy Russo.

Atrakcje – spójrz pod wodę, czyli nurkowanie, statki, kajaki

Tabarca to również znakomite miejsce do nurkowania. Rezerwat morski wyspy Tabarca położony na wodach otaczających wyspę, został ogłoszony w 1986 roku, co czyni go pierwszym rezerwatem morskim w Hiszpanii. To prawdziwa ostoja zarówno flory, jak i fauny morskiej.

Dlatego tutaj tak popularne jest nurkowanie! Nawet jeśli nie mamy profesjonalnego sprzętu, to wystarczą zwyczajne okulary i po zanurzeniu zobaczymy bujny podwodny świat jaki jest na płytkich wodach wokół wyspy.

Jeśli nie nurkowanie, plaża i spacery, to możesz wybrać też kajaki. Możesz odkryć wszystkie najbardziej niesamowite zatoczki, jaskinie i miejsca na wyspie Tabarca, żeglując kajakami po jej przejrzystych wodach.
https://tabarca.online/alquiler-barcos-santa-pola/

Atrakcje – spójrz w niebo, czyli astroturystyka i obserwacja gwiazd

Kto chce przeżyć coś innego i nacieszyć się pobytem w Tabarce, powinien spędzić noc na wyspie. Gdy tylko turyści wracają promem na stały ląd, wieczorem mieszkańcy ponownie podbijają zaułki miasteczka. Powraca spokój, a na plaży można cieszyć się zachodem słońca praktycznie w samotności.

Wraz z końcem dnia nie kończą się atrakcje. Wyspa Tabarca stała się pierwszą enklawą w prowincji Alicante, która uzyskała certyfikat „Paraje Starlight”, który potwierdza jakość nieba do obserwacji astronomicznych w celu rozwoju astroturystyki na wyspie.

Miejsce wybrane do obserwacji na wyspie znane jest jako Punta Falcón na najbardziej wysuniętym na wschód krańcu . Z tego miejsca można podziwiać konstelacje przez wszystkie pory roku.

I tak na przykład zimą można zobaczyć Oriona, Byka, Woźnicę i Bliźnięta, latem Lutnię, Łabędzia, Orła, Skorpiona i Strzelca, a każdej nocy w roku można podziwiać konstelacje okołobiegunowe.

Gdzie zjeść?

Lepiej nie przesadzać ze śniadaniem, bo można zamówić tylko zestaw dnia – 3 przystawki, danie główne, deser i napój.

Jedno danie które trzeba polecić to: caldero del mar (nazywane też caldero tabarquino). To właśnie to danie stoi za najpopularniejszym w Alicante arroz a banda. Podawane z rybą o nazwie gallina (czyli kurczak – co jest problematyczne dla blogerów którzy nawet jeśli postawili nogę na wyspie, to nie jedli i tylko przepisują a potem tłumaczą teksty z internetu i piszą że jedli ryż z kurczakiem…). Ten tak zwany „gulasz morski” serwowany jest w dwóch częściach: z jednej strony ryż, a z drugiej ryba z gotowanymi ziemniakami i aioli.

• Don Jerónimo
Dobre i obfite menu del dia, smaczne ryże, lokal z klimatyczną ceramiką i wystrojem

• Restaurante Casa Gloria
Widoki na morze, dobra kuchnia.

Co koniecznie zabrać ze sobą?

  • krem do opalania (na wyspie patelnia potrafi dać się we znaki),
  • woda (jak wyżej, sklepów nie ma za dużo, a w barach wiadomo),
  • buty do spacerów po kamienistych plażach i zatokach,
  • cienkie nakrycie (zarówno przed słońcem na wyspie, jak i na statku przed wiatrem)
  • aparat (będzie chodził w trybie ciągłym)

Jak się dostać?

Rejs statkiem z Alicante lub Santa Pola.

W Alicante trasę obsługuje przewoźnik Kontiki, charakterystyczne czerwone statki katamarany znajdziesz w marinie sportowej (koniec Explanady, przy parku Canalejas)
Czas podróży: około 1 godzina
Cena: 21e za osobę (powyżej 5 roku życia)
Kursy: pierwszy zwykle o 10-12, powrotny o 16-18 (godziny i ilość połączeń zależne od sezonu)

Ta strona używa plików cookie aby usprawnić korzystanie ze strony oraz do celów statystycznych. Ok Polityka prywatności