winnica w La Rioja, Vivanco, Briones

Nowoczesna enotyrystyka w La Rioja – więcej niż picie wina i spacer po winnicach

Dorota

Winiarska tożsamość stanowi istotną część Riojy. Nie będziesz w stanie poznać w pełni regionu bez odwiedzenia winnicy, bez zapachu fermentujących winogron i kieliszka wina w dłoni. Wino zajmuje szczególne miejsce w historii, kulturze i codziennym życiu Riojanos.

Wino będzie Ci w Riosze towarzyszyć nawet w najmniej oczekiwanych momentach. Nie wiem czy przystrojenie wystaw butelkami win spowodowane było tym, że odwiedzałam Logroño – stolicę regionu, podczas jednych z najważniejszych świąt – Fiesta de San Mateo, czy zawsze wyglądają one tak jak na załączonym obrazku.

Rioja - wystawa sklepowa w Logroño

Wystawa sklepowa w Logroño

Najsłynniejszy w Hiszpanii region winiarski

Rioja to sławny w Hiszpanii i na całym świecie region winiarski, położy w dolinie rzeki Ebro, w trzech prowincjach: La Rioja i w części w Kraju Basków i Navarra. Wino płynie tu od co najmniej 2000 lat.
Tutaj wszędzie widać wpływ winiarstwa, wystarczy przekroczyć granicę regionu i rozejrzeć się po bezkresie rozsianych winnic.  Przemierzając winiarski region zewsząd wyrastają winnice i winiarnie od starych i arystokratycznych będących niegdyś siedzibą klasztoru lub średniowiecznym zamkiem, przez nowoczesne zaprojektowane przez cenionych architektów, po małe i rodzinne. Nie dziwi więc, że enoturystyka stanowi ważną gałąź gospodarki.

Rioja - widoki w Haro

Widok na winnice i rzekę Ebro

Rioja - widok z Briones na Vivanco

Widok z Briones na winnicę Vivanco

Spacerem po bodegach

Enoturystyka w Rioja to nie tylko chodzenie po krzakach i degustowanie win (chodź to oczywiście bardzo ważny punkt programu). To także zachwycające pejzaże, konne przejażdżki wśród winnic, relaks w spa i znakomite jedzenie.
Choć stolicą La Rioja jest Logroño, to Haro jest winiarską dumą regionu. W Haro jeszcze dobitniej widać wpływ i znaczenie winiarstwa.  Tu znajdziesz działające od ponad 100 lat winnice i winiarnie takie jak prestiżowe López Heredia – Viña Tondonia, Muga, Vivanco, jak również nowe projekty jak winnica, hotel i spa w Finca de los Arandinos. Winnice prześcigają się w swoich ofertach proponując swoim gościom edukacyjną podróż po winnicy, relaks w spa, degustację win w towarzystwie riojańskiej kuchni, dzięki któremu zaznajomisz się z kulturą picia wina do jedzenia lokalnych potraw. A to wszystko z nastrojowym widokiem na winnicę.

Rioja - Haro, La Plaza de la Paz

Haro, la plaza de la Paz

Rioja - Haro, pomnik bednarza

Haro, rzeźby przedstawiające pracę bednarza i zabawę

Co warto poznać w La Rioja?

Wino to więcej niż produkt – wizyta w Muzeum Kultury Wina w winnicy Vivanco

Wypijasz kieliszek wina bez zbędnego zastanawiania się nad tym co się w nim znajduje. A może warto pomyśleć ile pracy, wiedzy i doświadczenia włożono, abyś mógł sięgnąć po ulubioną butelkę i zrelaksować się przy kieliszku dobrego wina? Spacer po 4000 m2 muzeum mieszczącym ponad 8000 lat historii winiarstwa w Muzeum Kultury Wina należącej do znakomitego producenta wina Vivanco, nie tylko ma ogromny walor edukacyjny, ale także pozwoli nabrać szacunku do tego trunku. Po tej wizycie zastanowisz się nad wyborem kolejnej butelki w sklepie i z większą świadomością sięgniesz po kolejny kieliszek wina. Muzeum i Winnica Vivanco mieści się w Briones (9 km, 15 min. samochodem od centrum Haro).

Rioja - widok na winnicę Vivanco

Widok na winnicę z restauracji w Vivanco

Na wizytę muzeum przeznacz sobie parę godzin, abyś bez pośpiechu zagłębił się w historię wina od czasów antycznych po współczesność. Zapoznasz się z interesującą kolekcją archeologiczną i etnograficzną, historycznymi narzędziami i maszynami niezbędnymi do produkcji wina. Doświadczysz jak produkowało się wino na przestrzeni lat i jak robi się to obecnie. Odkryjesz sposób starzenia wina w beczkach. Zgłębisz ewolucję korka i butelek, a także obejrzysz kolekcję ponad 3000 korkociągów. Vivanco w swoim muzeum uwrażliwia na wino również za pośrednictwem obrazów, m.in. posiadając dzieła Picassa, Miró, Sorolli, Barceló czy Daliego. Muzeum Vivanco to także The Garden of Bacchus – czyli kolekcja z ponad 200 rodzajami winogron pochodzących z Hiszpanii i z całego świata. Warto poświęcić swój czas, bo Muzeum Vivanco to ikona kultury i historii wina.

Ewolucja butelki w Muzeum w Vivanco, Museo Vivanco de la Cultura del Vino, Briones, La Rioja

Ewolucja butelki, w Muzeum w Vivanco

Stara prasa do tłoczenia winogron, Muzeum Vivanco, Museo Vivanco de la Cultura del Vino, Briones, La Rioja

Stara prasa do tłoczenia winogron

Kolekcja korkociągów, Muzeum Vivanco, Museo Vivanco de la Cultura del Vino, Briones, La Rioja

Kolekcja korkociągów

Vivanco to także bardzo dobra restauracja z romantycznym widokiem na winnicę. Odwiedzając winnicę w Briones możesz wykupić menu degustacyjne z tradycyjnymi riojańskimi potrawami i winem w cenie 37,50 euro. Na stronie Vivanco  możesz zapoznać się z ich różnym ofertami.

 

Dorsz po riojańsku, Vivanco, La Rioja

Dorsz po riojańsku, Vivanco

Pieczona jagnięcina, Vivanco, La Rioja

Pieczona jagnięcina, Vivanco

Przy okazji wycieczki do Vivanco warto zarezerwować czas na spacer po pobliskim uroczym miasteczku Briones, z zachwycającym Kościołem La Iglesia de Santa María de la Asunción, pięknym ratuszem i interesującym budynkiem La casona stojącym na rogu calle Bergereche od ponad 500 lat – niektórzy eksperci twierdzą, że jest to najstarszy dom w całej La Rioja.

La Iglesia de Santa María de la Asunción, Briones, La Rioja

La Iglesia de Santa María de la Asunción, Briones

najstarszy dom w Briones - La casona, La Rioja

La Casona – Podobno najstarszy dom w Briones

Konno wśród winnic Centro Hípico Navarrete

Enoturystyka to nie tylko chodzenie po krzakach. Można między nimi jeździć konno! Co w Riosze Alta jest zdecydowanie genialnym pomysłem ze względu na wyżynny teren i kręte ścieżki. Cudowny pomysł na niezapomnianą przyjemność. Urzekające widoki Riojy Alta, połacie zieleni, bezkres winnic, liczne wzniesienia i w oddali majaczące góry. Godzina takiej przyjemności kosztuje ok. 20 euro. Naprawdę warto. Konie są przepiękne, a widoki zapierające dech w piersiach. Konne wojaże organizuje Centro Hípico Navarrete (Término los gustales, s/n. 26370 Navarrete). Nie trzeba mieć żadnych umiejętności jeździeckich. Przemiłe małżeństwo oprowadzające wycieczki zaopiekuje się każdym nowicjuszem.

Przejażdżka konna po Rioja Alta

Przejażdżka konna, Widok na Briones, La Rioja

Co warto poznać w La Rioja?

Relaks w spa z kieliszkiem wina i kolacja w nowoczesnych wnętrzach hotelu i winnicy Finca de los Arandinos

Po tak przyjemnym kontakcie z naturą warto wybrać się na obiad lub kolację ze śniadaniem do pobliskiej Finca de los Arandinos. Finca znajduje się w miejscowości Entrena, 13 km od stolicy La Riojy Logroño i ok. 15 minut samochodem od konnego Centrum.

Finca de los Arandinos to winnica, nowoczesny butikowy hotel, spa i restauracja z tradycyjną riojańską kuchnią. Właścicielem obiektu jest  Roberto Guillén. Hotel zaprojektowany został przez sławnego hiszpańskiego projektanta Davida Delfína i architekta Javiera Arizcuren. Wielu światowej klasy projektantów projektowało designerskie wnętrze i meble w obiekcie, w tym wnętrze restauracji, dla których warto wybrać się właśnie do tego miejsca. W hotelu oprócz odprężającego widoku na winnice i gór Moncalvillo można zrelaksować się w spa i zawiesić oko wystawie, m.in. pochodzącej z prywatnej kolekcji właściciela. Winnica (obecnie zajmuje około 20 hektarów) istnieje od 2007 roku, hotel od 2011 r. Rocznie wypuszczają 120 000 butelek, głównie na eksport, poza Europę. Wygląd etykiet na butkach zmienia się w zależności od kraju do którego wino zmierza. Np. dp Chin ze względu na upodobania klientów oprócz rażącej po oczach etykiety butelka pakowana jest w połyskującą złotem siateczkę.
Na szczęście podczas spaceru po winiarni podziwiamy estetyczne etykiety, bez siateczki i co najważniejsze z wybornym winem wewnątrz.

 

Wina z Finca de los Arandinos

Wina z Finca de los Arandinos

Finca to również znakomite jedzenie szefa kuchni Diego Rodrígueza, rodowitego Riojano, pochodzącego właśnie z Entreni. Po zdobyciu doświadczenia w różnych zakątkach gastronomicznych powrócił do swego domu, do Entreni.
W kuchni bazuje na lokalnych produktach, bo jak sam przyznaje, uwielbia tradycyjną riojańską kuchnię.. W restauracji Finca de los Arandinos zjesz riojańską kuchnię w pięknej odsłonie. Za 65 euro kupisz riojańskie menu składające się z przystawki, ryby, mięsa, deseru i wina. Szczegóły dotyczące ofert degustacyjnych, spa i noclegów znajdziesz na stronie Finca de los Arandinos.

gazpacho, migas i por z ajoblanco, jedzenie La Rioja

Po lewej gazpacho i migas, po prawej por z ajoblanco

 

Deser w Finca de los Arandinos, La Rioja

Po lewej deser czekoladowy z migdałami, po prawej brzoskwiniowo – figowy, lodowy deser, posypany zamrożonym winem.

Wiele winnic w Haro wartych jest polecenia i zwiedzenia. Wśród nich Bodega Roda z fenomenalnymi winami. Miałam przyjemność i pić wina producenta i przypadkowo spotkać go w stolicy La Rioja Logroño. Jednak brak czasu nie pozwolił na zwiedzenie bodegi. Koszt wizyty w winnicy, w tym spacer po winiarni, degustacja dwóch win i oliwy z oliwek,  to 15 euro od osoby. Roda oferuje również bardziej rozbudowane wizyty. Zajrzyj na ich stronę.

Winnica Roda, Bodegas Roda, La Rioja, Agustin Santolaya

Miłe spotkanie z właścicielem Winnicy Roda – Agustinem Santolaya

Nieopodal Rody możesz zajrzeć do butikowej (jak na Rioję) winiarni – Gómez Cruzado. Tu w cenie 8 euro zdegustujesz 5 etykiet. Jest też opcja degustacji ze spacerem po winnicy i degustacji z deską serów i szynek. Tu krzaków nie będzie, bo winorośle skupowane są od wybranych rolników z różnych obszarów Riojy (ta praktyka nie jest czymś rzadkim w regionie). 3 minuty od Gómez Cruzado zajrzeć możesz do znanej i znakomitej Mugi.

Winnica Gomez Cruzado, Haro, Rioja

W bodedze Goméz Cruzado

Enoturystyka, Gomez Cruzado, Haro, Rioja

Wino to symbol i duma regionu

Nie sposób poznać Riochę bez zwiedzenia winnicy i spróbowania lokalnych potraw. Bodegi urozmaicają swoją ofertę i oferują także noclegi w fantastycznych wnętrzach, spa, fenomenalne jedzenie czy wspólne grillowanie z lokalnych produktów.
Rioja zaoferuje ci wino jako integralny element życia. To będzie również czas spędzony blisko natury, spokój, górskie powietrze i przestrzeń, wszystko to czego brakuje w dużych miastach.

Podobne wpisy

Ta strona używa plików cookie aby usprawnić korzystanie ze strony oraz do celów statystycznych. Ok Polityka prywatności