Miasto Sztuki i Nauki, czyli spacer i jedzenie na plaży w Walencji

Dorota Kostrzewa

O jakże bałam się, gdy kiszki zaczęły grać marsza, a wzdłuż plaży jawiły się rzędy nijako wyglądających restauracji. Miasto Sztuki i Nauki (Ciudad de las Artes y las Ciencias) robiło wrażenie, ale trzeba zaspokoić nie tylko głód intelektualny. Zatem, gdzie zjeść w okolicach plaży?

Dałyśmy się poprowadzić marszowi i tak oto trafiłyśmy do ulokowanej przy plaży Casa Ripoll ().
W menu rzucił mi się w oczy regionalny przysmak – sałatka Esgarraet – z mojamą, marynowaną papryką i dorszem. Mojama to suszony tuńczyk zazwyczaj podawany w pokrojonych cieniutkich pasterkach. I to był dobry strzał!


Do tego dobrym orzeźwiającym wyborem była Agua de Valencia (polecam poprosić kelnera, aby nie dosypywali dodatkowego cukru do drinka).  Propozycję na to gdzie się napić najlepszego drinka w Walencji znajdziecie TU, a jak zrobić go samemu podpowiadam we wpisie Drink na lato.

Uradowana sałatką skusiłam się także na kolejny lokalny specjał – arroz a banda – ryż z owocami morza i rybami i niestety moje kiszki uspokoiły się po sałatce i straciłam najwyraźniej instynkt łowcy. Ryż się jeszcze bronił dobrym przyprawieniem, ale jeżeli chodzi o owoce morza to udało mi się wydłubać z talerza trzy małe krewetki à la guma do żucia i jednego biednego żujka kalmarka. Po rybie na talerzu nie było nawet wspomnienia.

Jeżeli nie zdecydujecie się na zakup sałatki Esgarraet za 9 euro, a chcielibyście czymś zagłuszyć głód w pięknych okolicznościach przyrody z widokiem na morze proponuję zamówienie chleba z salsą pomidorową i ajoaceite – aioli, serwowanym m.in. w Walencji, przyrządzonym na bazie czosnku i oliwy z oliwek lub oleju słonecznikowego. 2 bułki, słoiczek ajoaceite i miseczka salsy pomidorowej to koszt, w Casa Ripoll, 5 euro.

Gdybyś miał/a dość smażenia się na plaży warto wskoczyć na rower (w Walencji publicznych stacji rowerowych jest mnóstwo) lub udać się na spacer, ogrodami Turii do Miasta Sztuki i Nauki (Ciudad De Las Artes y Las Ciencias).

A Już niebawem podpowiem, gdzie udać się na prawdziwą kulinarną ucztę i to niedaleko plaży!

Ciudad De Las Artes y Las Ciencias robi wrażenie! Wizyta obowiązkowa!

Ciudad De Las Artes y Las Ciencias

piękna trasa Ogrodami Turii

 

Podobne wpisy

Ta strona używa plików cookie aby usprawnić korzystanie ze strony oraz do celów statystycznych. Ok Polityka prywatności