Co się składa na udaną hiszpańską fiestę? Na przykładzie Fiesta de San Mateo

Dorota Kostrzewa

¡Hiszpańska fiesta! Któż nie słyszał o hiszpańskim umiłowaniu do zabawy, kolorowych paradach, tańczących ulicach i niekończącej się imprezie! Jeżeli znasz ją tylko ze słyszenia koniecznie zaplanuj podróż do Hiszpanii w czasie, w którym odbywa się jakieś święto państwowe, czy też regionalne. Właściwie w każdym regionie, co roku odbywa się jakaś miejscowa impreza. A dlaczego warto uczestniczyć w fieście? Bo to idealna okazja do poznania hiszpańskiej tradycji. To także znakomita możliwość do zasmakowania regionalnych potraw i trunków, błogiego relaksu, śpiewu i tańca do białego rana.

Jeśli marzy Ci się urlop w pięknych okolicznościach przyrody, niekoniecznie w dużej metropolii, a jednocześnie masz ochotę na hiszpańską zabawę poleć w II połowie września na tygodniową Fiestę do regionu La Rioja. O La Riosze i powodach dla których warto odwiedzić właśnie ten region wspominałam już wielokrotnie. Nie mogę pominąć i kolejnego z nich -Fiesty San Mateo.

Wystrzał chupinazo na otwarcie fiesty!

Fiesta de San Mateo to najważniejsze święto w La Rioja odbywające się w mieście Logroño od 61 lat. Cały tydzień, co roku, począwszy od oficjalnego otwarcia fiesty w okolicach 16 września trwa święto winobrania. W dniu otwarcia imprezy tłum zbiera się pod Ratuszem miasta Logroño. Wszyscy wyczekują sygnału rozpoczynającego tygodniowe szaleństwo. Owym sygnałem jest chupinazo.
Z okna ratusza Burmistrz (obecnie Burmistrzyni) wystrzela rodzaj pocisku/petardy, po którym miasto nie zazna spokoju w najbliższym czasie. Ale nie oczekuj po wystrzeleniu chupinazo wielkiego hałasu. Hałas rozpocznie się zaraz po wystrzale! Od tego momentu ulice Logroño wypełnione są muzyką, zabawą i WINEM! Odbywają się liczne degustacje jedzenia i wina, parady, wydarzenia kulturalne, koncerty, występy grup folklorystycznych i pokazy sztucznych ogni. Jest to doskonały czas, aby dobrze poznać region, jego historię i tradycję.

Peñas – dusza hiszpańskiej fiesty

Na dobrej fieście nie może zabraknąć wodzireja! Hiszpania ma ich w zanadrzu wielu, dostrzeżesz ich bez trudu. To oni zarażą Cię hiszpańską zabawą. A mowa tu o Peñas – grupie ludzi, których łączy wspólne hobby, często sportowe. Peñas wspólnie uczestniczą w popularnych imprezach, a ich zamiłowanie do zabawy jest godne pozazdroszczenia. Ubrani w kolory danego klubu (danego peñas) dbają o odpowiednią oprawę muzyczną i taneczną. Kultywują także regionalną tradycję organizując m.in. konkursy jedzenia oraz pokazy taneczne grup folklorystycznych. Ich zaangażowanie w imprezę jest niesamowite. Fiesta trwa tydzień, zastanawiam się ile muszą trwać przygotowania do niej!?

I Ty przygotuj się do San Mateo i zadbaj o odpowiedni ubiór na fiestę! Koniecznie zakup Pañuelo. Każdy przybywający na imprezę San Mateo obowiązkowo ma na szyi przewieszoną Pañuelo (apaszkę). Niezbędny dodatek do imprezowego stroju. Pañuelos różnią się od siebie kolorem i wyszytym herbem w zależności od miejsca czy klubu który reprezentują. Obecnie oficjalnym kolorem Pañuelos w Logroño jest (ku zdziwieniu!) kolor wina. Odwiedzając bar możesz zostać obdarowany autorską wersją pañuelo z logo danego baru.

Zakupione pañuelo możesz używać także w Polsce. Np. na wieczorze z La Rioja z Gastro Fiestą 🙂

Co warto poznać w La Rioja?

Nie przegap kolejnych warsztatów z winem i tapas

Główny dzień Fiesty de San Mateo – kult tradycji i prezentacja lokalnej tożsamości

Impreza imprezą, ale za tym szaleństwem kryje się coś więcej. Wino to miłość lokalnych korzeni! To sztuka, tradycja i pejzaż. Tak wypowiadał się na ostatnim święcie San Mateo Prezydent regionu, podkreślając swoim przemówieniem, że dla Riojanos ich wino to świętość, to historia i kultura, tożsamość i symbol ich ziemi.
Ludzie z regionu la Rioja i okolic przybywają tłumnie na święto, często pięknie ubrani w lokalne stroje. Każda comarca (comarki to związki gmin, coś pośredniego między gminą a prowincją) posiada swoje własne stroje przyodziane specjalnie na tę okoliczność. Regionalność i lokalność Hiszpanów zachwyca i imponuje.

Główna data fiesty, skupiająca tłumy gapiów, przypada na dzień 21 września i jest dniem wolnym od pracy (co oznacza, że wszystkie sklepy w tym dniu będą w Logroño zamknięte). W sercu miasta Logroño, na Paseo del Espolón, odbywa się główna uroczystość składania winogron patronce regionu Matce Boskiej Valvanera. Główna ceremonia to mieszanka podniosłości ze sporą dozą dystansu. Kosze winogron składają odświętnie ubrani w lokalne stroje riojanos, w tym dzieci reprezentujące różne szkoły z danej comarki. Winogrona dla patronki składają także Vendimiadores. A to funkcja nie byle jaka. Aby znaleźć się w zaszczytnym gronie Vendimiadorów i brać udział w najważniejszych obrządkach fiesty trzeba przejść kilkuetapowy proces rekrutacji, między innymi zdać egzamin z wiedzy ogólnej i kultury regionu.


Tej podniosłej chwili składania koszy pierwszych winnych zbiorów towarzyszy riojański taniec i muzyka. Oczywiście nie może zabraknąć wodzireja! Tym razem jest nim Cachiberrio – przewodnik riojańskiego tańca pełniący na lokalnym święcie funkcję wodzireja i wesołka. Zawsze z bukłakiem wypełnionym winem stanowiącym nieodłączny rekwizyt Cachiberrio (i Fiesty de San Mateo). Riojański folktor w pełnej krasie!
Ale nie składanie winogron wieńczy cały obrządek. Zaraz rozpocznie się ważny punkt programu – wyciskanie pierwszego moszczu winogronowego. Dwóch bosych panów, w uścisku i w rytmie, zacznie wyciskać stopami pierwszy moszcz, który następnie zostanie złożony Matce Boskiej Valvanera uroczyście przyniesionej z katedry ulicami miasta na miejsce fiesty.


Po tej oficjalnej ceremonii połączonej z pokazami muzycznymi i wygłupami Cachiberrio tłum rozejdzie się po ulicach by kontynuować imprezowe szaleństwo. Jeszcze przez parę dni miasto będzie rozpierać dobry nastrój i sielska atmosfera. Ludzie w każdym wieku, grupy znajomych i całe rodziny spędzą najbliższe dni tańcząc, jedząc i pijąc razem na ulicy (i to na ulicy dosłownie, bo w czasie święta odbywa się wspólne biesiadowanie na ulicach miasta).

 

Dołącz do zabawy! Rezerwuj lot już teraz, kup na miejscu Pañuelo i pij wino z bukłaka 😉
W roku 2018 Fiesta de San Mateo zaplanowana jest na 15-22 września.
Jeśli chodzi o Warszawę to najwygodniej dolecieć do Bilbao (np. z Lufthansą z przesiadką w Monachium) i stamtąd koleją renfe do Logroño.

Co warto poznać w La Rioja?

 

Nie przegap kolejnych warsztatów z winem i tapas

Podobne wpisy

Ta strona używa plików cookie aby usprawnić korzystanie ze strony oraz do celów statystycznych. Ok Polityka prywatności